Boken är grön, lite sliten i kanterna men fortfarande elegant med sina hårda strukturerade pärmar. Den inköptes för över 100 år sedan på W.Hartelius pappershandel i Göteborg för 5 kronor och 95 öre, en ansenlig summa på den tiden.
De lätt gulnade sidorna i min morfars poesibok, som blev dess uppgift att vara, är fyllda med hans handstil, mycket vackert präntad i början men alltmer flyktigt skriven längre fram i boken. Han undertecknar i början sina alster med sitt namn, Karl Rencke, sitt alias Rex eller sitt lite mer skämtsamma Charles Rencke.
Men ganska snart blir det bara plats och datum som avslutar dikterna. Strömstad, Syd Koster, Nynäshamn, Åtorp, Göteborg. Han hade den gröna poesiboken med sig på sina resor, alltid tillgänglig när inspirationen knackade på.
Då och då har morfar klistrat in urklipp från den tidens tidningar. Han fick alltså en del publicerat redan på 1920-talet, i Göteborgs Handels & Sjöfartstidning, Strix, och Aftonbladet bland annat. En föraning om de dagsverser som han senare i livet fick publicerade i mer rikstäckande tidningar.
Men en av dikterna i den gröna poesiboken verkar vara opublicerad fram till den dag som idag är. Vilket är lite synd, för jag tycker den har ett driv och tempo som passar bra i vår tid.
Skogsnatt
Mörka granar, som i natten
Stå i sluten väktarring
Kring en skogstjärns svarta vatten
Lyssna underliga ting:
Rissel, rassel
i små bäckar,
Tissel,tassel
Av små näckar,
Ugglerassel.
Grävlingsprassel
ibland strandens al och Hassel.
Tassa varligt
Sommarräv!
Nu är farligt,
And i säv!
Skogsvindssuckar.
Sakta gluckar
Liten våg med stilla rassel
Invid strandens al och hassel.
Mörka granar, som i natten
Stått i sluten väktarring
Kring en skogstjärns svarta vatten
Täljer underliga ting.
Åtorp maj 1921