Vi va allt till Kalvsund igår ändå! Vid halv 6-tiden gav vi oss iväg, Rut och jag, fina och uppfiffade. Vi rodde på en halvtimme. Alldeles som vi kom över bergen och skulle springa för att hinna till “Falken” som kom just då. Men rätt som vi kom springande av alla andens krafter, kom en landstormsman och hejdade oss, så vi hann inte till “Falken”.
Det var alldeles fullt av flottister på Kalvsund, där ligger ju flera krigsbåtar, Gondul, Gudur, Blixt, Stjärna, Skagul, Tordön och Tirfing. Om en stund kom en extrabåt “Lärkan” och på den var Naemi. Hon blev ju mycket förvånad över att finna oss där, likaså pappa, som kom på en andra extrabåt, Ärtan.
Vid 7-tiden blev det dans på bryggan, där vi svängde oss med flottisterna, till vid halv 10-tiden. Då följde en av dem oss till båten. Bernhard Johansson hette han och tycktes vara mycket fin och trevlig.
Idag har det varit det mest förtjusande väder. Tyra och Hilding ha varit här och vi har badat och solbränt oss riktigt. Nu sitter vi på “Solberget” och väntar på solnedgången. Långt, långt ut vid horisonten sticker en stor ångare ut till havs. Ack, den som vore ombord där och finge fara ut mot okända öden. Nu sjunker snart solen. Horisonten därborta i väster blir allt starkare färgade av det flammande ljuset. Marstrands fästning framträder så ovanligt klar ikväll.


