Fredag den 3 mars 1916. Lars Hansson var bra, likaså Fröberg och Stål.

Ny månad igen! Som vanligt torde en längre utgjutelse om tidens snabba flykt vara på sin plats! På tisdag skulle doktorn bort på kvällen, så då satt jag här i min ensamhet igen. Men, just som jag satt och funderade om jag skulle ta och gråta ett tag av idel ledsnad eller gå och lägga mig, ringde Anna och frågade, om jag ville gå med på “bio”. Natürlich, och så var vi på Röda kvarn, Anna, Naemi, herr S. och jag. Det var ganska bra och musiken spelade som vanligt överdådigt.

På tisdag förmiddag reste farbror Blomberg, och jag var med Eric ner till tåget och följde honom. På samma gång reste Oskarsteaterns artister till Göteborg. Där voro Niska, Schröder, Ottosson m.fl. Naima Wifstrand och hela “bibban”. Det var någonting för Rut, som ännu lider av kroniskt skådespelardille. Sen följde Eric mig till Rådmansgatan. Jag skulle upp och gratulera Maja på namnsdagen. Gav henne två små saladierer av kristall.

Igår var jag bjuden med doktorn till Herlitz på middag. Unge Ivar förde mig till bords, och vi diskuterade musik väldeliga. Han, liksom alla barnen Herlitz, förefaller att vara ytterst väluppfostrad och rar, och det äro de alla, säger doktorn. På kvällen bjöd Elsa mig på intima teatern där Gustaf III spelades. Det var mycket vackra dekorationer och trevliga dräkter, och massor av ädlingar etc. Gustaf III, Lars Hansson var bra, likaså Armfelt -Fröberg, och general Bäcklin- Stål. Men o, en så lustig liten teatersalong! Och sådana minimala avklädningsrum. Nu skall jag ta och skriva till Rut.

Originaltext från Judit Boudins dagböcker 1912 - 1926