En dag med det nya Pride-frimärket

IMG_8590

Lisa Rydell heter konstnären som formgett Pride-märket. Valören på märket är brevporto, idag 6.50.

Idag var det första dagen som vi kunde köpa Pride-märket i Sverige. Lisa Rydell heter konstnären som formgett det nya svenska frimärket som antagligen kommer reta gallfeber på ryska posten. Bland annat.
Idag kom också en ny serie frimärken ut som beskriver Gamla stan i Stockholm, och dessutom en serie som speglar livet på stranden. På postmuseum satt upphovsmännen och kvinnorna bakom de olika märkena och skrev autografer för glatta livet, och självklart fanns det kakor med frimärksmotiv på, för de som var fikasugna.

IMG_8581

IMG_8595

Martin Mörck heter en av männen bakom den nya serien frimärken som visar upp Gamla stan. Martin, som är illustratör, har inte bara gjort svenska märken, utan även en hel drös kinesiska frimärken.

IMG_8585
Ingela P Arrhenius – illustratör Strandliv och Jakob Monefeldt – formgivare Strandliv

IMG_8588
Lars Sjööblom – gravör Strandliv

IMG_8597
Gustav Mårtensson – formgivare Gamla Stan

IMG_8580
En kaka till frimärket och kaffet är aldrig fel.