Fredag den 25 juli 1913. Vi hade väldigt skoj på båten.

Nu är jag här på Höviksnäs igen. Mamma skrev att jag gärna kunde resa ut på torsdag och det gjorde jag. Strax innan jag reste och var nere i affären hos Naemi, kom Greta dit. Vi hälsade och pratade värre. Hon följde mig till båten, och väl ditkommen, beslöt hon plötsligt att följa med. Jag gillade naturligtvis beslutet på det högsta och hon reste med och vi hade väldigt skoj på båten.

Väl framkomna blevo vi bjudna på kaffe av värdfolket på grund av Kristinadagen och Viktors födelsedag. Sen voro vi och badade, och på kvällen rodde vi ut och sjöngo och spelade. Det var så härligt. Månen gled upp, stor och röd och bildade en lång blänkande strimma i sjön. Sent, sent lade vi iland, och gingo hem, för att krypa i säng.

Idag på förmiddagen reste Greta redan. Hon måste till Nääs igen. Nästan hela förmiddagen var jag sedan och badade. Jag upptäckte en utmärkt bra, ny badplats. Sen låg jag och stekte mig i solen två timmars tid. I eftermiddags ha Rut och jag varit ute och plockat bär. Det var förtjusande vackert, där vi voro, berg och skog, ormbunkar, älggräs och dallrande solsken mellan rönnarnas lövverk.

Originaltext från Judit Boudins dagböcker 1912 - 1926