Sjunde dagen – 17 juli 1966

Date May 2, 2009

>
Hej mamma.
Idag var det söndag och pappa och jag tänkte åka till Nazareth. Det var bara ett krux och det var att vi måste ha en tråkig engelsk familj med oss. Usch.
Nå vi åkte till Ras hotell där den här familjen bodde. Som tur var fanns de inte där, men för säkerhets skull så åkte vi till Ghion hotel också. Där fanns de inte heller, så vi åkte ensamma till Sodere.
Vi funderar på att byta ut din bil och pappas bil, för att på så sätt få en ny Renault till dig. Det är ett ganska bra förslag som tål att tänkas på.
Vi åkte sakta ner den här gången för vi tyckte att det var lika bra det som att köra fort och krocka.
Vet du om att Sodere har fått en stor ny bassäng som till och med är större än Ghions? De har till och med hittat krokodiler i den där bassängen. Krokodilerna har förstås gått upp ur det kalla flodvattnet och bara hoppat i det varma bassängvattnet.
Det kan de inte göra längre, för nu har ett staket kommit upp. Det kostar 1 dollar och femtio cent att parkera bilen. Sedan kostar det ytterligare femtio cent att komma i bassängen. Men det var det faktiskt värt.
Efter att ha badat lite gick pappa och jag på en liten långpromenad. Vi skulle se om det fanns några flodhästar eller krokodiler. Tyvärr så såg vi inte några djur, men väl spår efter dem.
När vi sedan var på hemväg träffade vi några italienare som sade sig ha sett två krokodiler. Det var ju roligt för dem det. Bara en liten stund efteråt, när vi skulle åka hem, träffade vi fredskåristen och Christiansson, fast inte på samma ställe. Vi stannade och pratade litet grand med dem, för att sedan fortsätta till Nazareth.
Det var ganska turligt att vi åkte in i staden, för det skulle ge god ersättning.
Du skulle sett vilka fina gator de har fått i Nazareth. Vi åkte en lång stund för att titta på byggnader och sådant, och till slut hamnade vi mitt uppe i ett bröllop. Det var inte samma stela bröllop som doktor Asrats, utan det var tjo och tjim. Det var bara det att bruden såg inte särskilt road ut.
Vi fortsatte vår färd till Koka. Kokas hotell går nog inte särskilt bra nu längre, därför att Kejsarens slott i Koka är nu ett hotell, och det ligger mycket närmare floden också.
Apropå det så var kejsarfamiljen ute och åkte just i de trakterna. Nå, vi fortsatte till det här nya hotellet, Galila palace som det heter, och tog oss en titt. Det var verkligt flott.
Palatset ligger just på vägen ner till floden, så det var ju bara naturligt att vi fortsatte efter vägen. Tyvärr så kom vi aldrig ner till floden, för där var så gyttjigt. Vi höll till och med på att sätta fast oss. Men med litet tur går allting bra och efter två timmar var vi i Addis igen.
Väl hemma gjorde vi ett härligt mål mat, släckte lamporna och hade levande ljus. Det var verkligen mysigt.
Visste du om att sebanjorna står och spionerar på dig genom fönstrerna?
Nu håller de på att göra ett nytt staket runt Hofvanders hus. Överhuvudtaget så bygger de oerhört mycket här nere.
Hälsa den gullungen Åsa och säg att jag längtar efter henne. Men det gör väl inte hon. (hä hä) Hejdå…
————–
Kommentar:
En etiopisk dollar, (kallades Burr), på den här tiden var värd två kronor. En sebanja är en nattvakt.

Skicka ett meddelande